Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prolomit či neprolomit limity …. limity těžby?

Limity těžby byly stanoveny v roce 1991. To že byla pevně určena nepřekročitelná hranice pro rypadla a dobývání nerostů nebyla náhoda. Bylo krátce po sametové revoluci. Jedním z důvodů proč to „prasklo“ bylo i to, že se celý severočeský region topil v sirnatém smogu zejména ze spalování uhlí v severočeských teplárnách a elektrárnách, které byly srdcem energetické soustavy ČR. Náš region splachovaly kyselé deště, které z hřebenu krušných hor udělaly zvrásněný holý okraj vředu hnědouhelné pánve. Byly zničeny desítky vesnic. Byl přestěhován a z kořenů vyrván Most, Litvínov a další města. 

Většina z nás tehdy vnímala "limity" jako milník, který bude odrazovým můstkem pro nové technologie, úspory, rekultivaci krajiny. Jako milník toho, co už nikdy nenastane.

Je jasná souvislost mezi naší severočeskou průmyslovou historií, mezi historií energetiky a dobývaní uhlí a mezi naší nejkratší nadějí dožití v ČR, mezi největší potratovostí, kojeneckou úmrtností, nemocností, alarmující vzdělanostní a sociální skladbou.

Stávající i předchozí majitelé jednotlivých společností, které dobývají uhlí v severočeské hnědouhelné pánvi, jsou s limity seznámeni více než dvě desetiletí a mohli se na novou situaci dávno připravit. Stejně tak se mohla připravit společnost ČEZ a další odběratelé hnědého uhlí. Mohli hledat nová technologická řešení, mohli hledat substituty. Energetická koncepce státu s tímto faktem musela počítat. Není to stav nový, ale stav známý 24 let. Předstírané „mediální“ překvapení z toho, že ve stávajícím dobývacím prostoru, kvalitní uhlí dojde, je falešné. Dávno se mohlo řešit lokální plynové topení místo dálkového, rekuperace, ostrovní systémy, tepelná čerpadla, geotermální zdroje. Dávno se mohla hledat jiná alternativa výroby elektrického proudu než v padesát let starých elektrárnách s malou účinností. Proměnou prošla třeba saská Lužice, kde jsou místo dolů již cyklotrasy, jezera, lesy a louky s šustícími větrníky.

V médiích se hovoří o tom, že toto uhlí „za limity“ je to poslední kvalitní uhlí co máme. Chceme ho tedy vytěžit nyní a ne za sto let, kdy bude pravděpodobně vyšší účinnost technologií a širší využití? Chceme ho spálit v hnědouhelných elektrárnách v době, kdy ceny energií padají?

Ekonomicky – pohledem vlastníka dolu, teplárny či elektrárny to chápu. Investice do výstavby elektrárny mám zpět, majetek je pravděpodobně odepsaný a každá další vyrobená megawatta je ziskem navíc. Nejsou potřeba žádné zásadní další investice. Královské stabilní a zasmluvněné zisky.

Pohledem lidí, kteří v tomto regionu žijí je zřejmé, že není žádný další zájem na pokračujícím plundrování krajiny. Sice by po prolomení limitů bylo nadále zachováno nějakých 800 pracovních míst na dole „Armáda“, ale jiná pracovní místa zase zaniknou v litvínovském Unipetrolu, pod kterým je dobývací prostor, v Jiřetíně atd.. Jiná místa zase vůbec nevzniknou, protože pokud by byla těžba ukončena, musela by být provedena rekultivace, musely by být vybudovány nové energetické zdroje, nové technologie, investovalo by se do úspor. Došlo by k razantní změně v systému vytápění a ve struktuře výroby elektrické energie. Nebylo by to hned. Přechod by byl postupný, ale byla by to šance pro technologický krok z období páry, do století jednadvacátého – environmentálně přívětivého. Udržení limitů těžby může být v tomto ohledu stěžejní, chceme-li vykročit od 50 let starých technologií k novým a zaměstnat v tomto segmentu tisíce zaměstnanců, máme nyní příležitost. Vztah zaměstnanosti a těžby uhlí je čistě spekulativní. 

Je zde i aspekt společenský. Kdo by chtěl investovat v regionu, kde jeho záměr může spolknout velkorypadlo? Který člověk či firma s know-how, potenciálem, motivací, by chtěl žít na hranici povrchové dolu, dýchat prach a exhalace z elektrárenských komínů. V České republice máme jiné zajímavější lokality pro podnikaní, pro život, pro vyšší formy průmyslu, než je dobývání surovin. Těžba je koulí na noze nás všech, která nás táhne ke dnu a nenabízí žádnou další perspektivu.

Dalším negativním faktorem je nejistota. Limity těžby byly stanoveny pávě proto, aby měli obyvatelé mimo stávající dobývací prostor jistotu, aby mohli lidé stavět rodinné domy, zakládat firmy, aby měli garanci, že po nich zdědí majetek a vazby k místu jejich děti a vnuci. Opak je pravdou. V každé vládě se najde nějaký populistický zastánce horníků, nebo zájmů ČEZu a uhlobaronů, který se domnívá, že nažene na tomto tématu politické body. Prosím uzavřeme toto téma provždy! Ať se majitelé dolů a elektráren neupínají ve svých business plánech k plané naději, ať mají obyvatelé jistotu, že nepřijdou o své domovy, ať dostanou příležitost technologie poplatné 21. století, aby mohl region projít tolik potřebným restartem. Jsem pro zachování limitů těžby! Jsem pro pokrok a pro budoucnost!  

Autor: Radim Bzura | čtvrtek 29.1.2015 12:25 | karma článku: 22,55 | přečteno: 888x
  • Další články autora

Radim Bzura

Jiří Řehák se ptá, Radim Bzura odpovídá

Jiří Řehák je historik, pedagog, cestovatel a zastupitel Ústeckého kraje za jiný politický subjekt. Boj proti totalitním režimům, korupci, tmářství jde napříč politickým spektrem. Vyzpovídal Radima Bzuru, lídra za TOP 09 v Ústí nad Labem.

17.9.2014 v 14:49 | Karma: 8,68 | Přečteno: 542x | Diskuse| Ústí nad Labem

Radim Bzura

Stadion, vyzkoušený ústecký tunel?

Začnu malinko zeširoka. Počátkem devadesátých let město Ústí nad Labem prodalo již značně zchátralou a zdevastovanou Větruši. Pravděpodobně se tehdejší politici domnívali, že nový vlastník investuje nemalé prostředky a bývalou dominantu uvede v život. Dříve oblíbené výletní místo s restaurací a tanečním sálem a později vietnamská ubytovna se bohužel investice a obnovy na základě tržních principů v devadesátých letech nedočkala. Město objekt Větruše odkoupilo zpět a investovalo stamilionové prostředky do jeho rekonstrukce a do sanace svahu. Následně vybudovalo město v těsné blízkosti sportovně rekreační areál, který provozuje a udržuje příspěvková organizace „Městské služby“. Atraktivitu a komerční potenciál Větruše zvýšila dále lanovka, která vede přímo k objektu a zásadně zlepšila jeho dostupnost. Následně nikoliv město, ale soukromá společnost blízká ČSSD Ekofin PC dostavěla s pomocí dotace 80 mil. Kč z ROP Severozápad se zastoupením taktéž ČSSD hotel, čímž získalo místo extrémní komerční atraktivitu proti předchozímu stavu.

19.5.2014 v 10:04 | Karma: 24,85 | Přečteno: 1642x | Diskuse| Ústí nad Labem

Radim Bzura

Krade se v Ústí nad Labem?

Tento blog je určen zejména obyvatelům města Ústí nad Labem, kteří se orientují v bahnitém rybníku lokální politiky. Pro ty, kteří sledují dění nejen kolem Činoherního studia, ale i kolem městských organizací. Dva roky jsem působil v Dozorčí radě společnosti Metropolnet a.s., která je 100% vlastněna městem Ústí nad Labem. Metropolnet poskytuje IT a telekomunikační služby městu a příspěvkovým organizacím města. Rozhodnutím Rady města jsem byl 31.3. odvolán. Dosud mě sice nikdo oficiálně neinformoval o této skutečnosti, ale byl jsem upozorněn novináři a následně jsem to dohledal v zápise z Rady města na webu magistrátu. Nebudu komentovat jakési pracovněprávní zvyklosti a kulturu.

22.4.2014 v 10:03 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2554x | Diskuse| Ústí nad Labem

Radim Bzura

Ústí pohřbilo své Činoherní divadlo

S velkým očekáváním jsem šel na zastupitelstvo Statutárního města Ústí nad Labem, které se konalo 3. března. Jsem osoba „dotčená“ – trvale bydlící v Ústí, tak jsem byl zvědav, jak dalece mne zastupují či nezastupují zvolení politici za nejen mé daně. Nijak aktivně jsem se neprojevoval, aby to nebylo označeno za předvolební tanečky.

4.3.2014 v 11:26 | Karma: 23,70 | Přečteno: 1626x | Diskuse| Ústí nad Labem

Radim Bzura

Transparentní (?) město nad Labem

Včera jsem shlédl reportáž na ČT 24, kde politik a radní Jan Eichler v posledních volbách v dresu Zemanovců obhajoval ze všech možných úhlů nutnost a potřebnost transparentních grantových řízení. Je prý i tlak z občanských sdružení a vůbec od občanů. Sice neřekl konkrétně, z kterých OS, ale jistě je tlak na město Ústí nad Labem, aby hospodařilo efektivněji a transparentněji než dříve. No znáte to.... lavičky, muzeum, park, Zanádraží, Větruše – miliony sem a miliony tam. Ano, bylo by velmi fajn, kdyby se o veřejné prostředky soutěžilo ideálně před odbornou a nikoliv politickou komisí. Kdyby byly přístupné smlouvy a všechny informace. Mám však několik výhrad.

5.2.2014 v 12:17 | Karma: 18,90 | Přečteno: 934x | Diskuse| Ústí nad Labem
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1167x
Jsem celoživotním optimistou s nasazením pro vše do čeho se zakousnu.
Vystudoval jsem hospodářskou politiku a správu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.
Říká se, že je politika špína. Pokud je to pravda, tak je třeba to aktivně změnit! Může k tomu přispět každý jeden z nás!
Jsem členem TOP 09 v Ústí nad Labem.V Ústí jsem studoval, pracuji i žiji - pokud pominu obec Tisou - místo mého srdce.
Jsem aktivní v občanské společnosti. Aktuálně jsem studentem filozofické fakulty UJEP. Mám rodinu, skvělou ženu, tři děti a psa. Volný čas věnuji kultuře, sportu a věcem kolem nás.

Seznam rubrik